Biegunka – przyczyny, objawy, leczenie

Biegunka jest bardzo nieprzyjemną i uciążliwą dolegliwością, bez względu na to czy dotyka osób dorosłych, czy dzieci. U najmłodszych bywa także niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Przyczyny i objawy biegunki

Biegunka jest reakcją organizmu na zachodzące w nim nieprawidłowości. Najczęściej dotyczą one układu pokarmowego.

Biegunka może być efektem:

 • zatrucia pokarmowego,
 • infekcji bakteryjnej,
 • infekcji wirusowej,
 • nietolerancji pokarmowej,
 • alergii pokarmowej.

 

Zatrucie pokarmowe – dochodzi do niego w wyniku zjedzenia produktów nieświeżych, produktów przygotowywanych w niewłaściwych warunkach (lody) lub nie nadających się do jedzenia (grzyby niewiadomego pochodzenia). Najczęstszymi objawami są bóle brzucha, wymioty i biegunka. W pierwszym etapie zatrucia biegunka i wymioty są wskazane, ponieważ pomagają usunąć toksyny.

 

Infekcja bakteryjna – biegunka wywołana jest brakiem higieny (mycie rąk, naczyń, produktów) lub zakażeniem bakteriami Salmonelli, Campylobacter jejuni, Escherichii coli.

Infekcja wirusowa – popularnie zwana jest grypą żołądkową lub jelitową. Wywołują ją tzw. rotawirusy. Biegunka wywołana rotawirusami ma przebieg bardzo ostry, towarzyszą jej wymioty i bóle brzucha. Najczęściej trwa 3-4 dni.

Nietolerancja pokarmowa – objawy w postaci biegunki występują po dłuższym okresie czasu, dlatego trudna jest do zdiagnozowania. Najczęściej jest efektem złego przyswajania glutenu, laktozy lub innych składników.

Alergia pokarmowa – organizm reaguje biegunką na produkty alergizujące, takie jak owoce, jajka, białko.

W dwóch ostatnich przypadkach wystarczy wyeliminować niewłaściwe produkty z diety, by biegunki nie powracały.

Leczenie biegunki

Bez względu na przyczyny biegunki należy jak najwcześniej zacząć ją leczyć. Najważniejsze to wprowadzenie ścisłej diety i dostarczanie odpowiedniej ilości płynów, które zapobiegną odwodnieniu. Można je uzupełnić elektrolitami kupionymi w aptece. Dobrze jest również wprowadzić probiotyki. Przywrócą one prawidłową florę bakteryjną i skrócą czas trwania biegunki.

Skuteczne są także domowe sposoby na biegunkę sprawdzone przez nasze babcie. Najlepiej sprawdzi się czarna jagoda. Może być suszona, mrożona, świeża lub w postaci konfitur. Zawarte w niej garbniki skutecznie powstrzymają biegunkę. Do skutecznych środków należy także marchwianka, jabłko tarte.

Biegunka u dzieci powoduje, że tracą one apetyt i nie chcą przyjmować pokarmów. Nie należy ich zmuszać (może to spowodować odruch wymiotny), ale zachęcać do jedzenia małych ilości posiłków lekkostrawnych:

 • kisiel z czarnych jagód,
 • mus z banana,
 • ryż na wodzie z tartym jabłkiem,
 • ryż zapiekany z jabłkiem,
 • krem warzywny z dominacją marchewki,
 • biszkopty.

W miarę powracania apetytu dietę stopniowo należy wzbogacać, aż do powrotu do normalnego poziomu.

Więcej o biegunce u dzieci: http://zdrowykredens.net.pl/arts/biegunka-u-dzieci/

W przypadku niemowląt karmionych piersią, przyczyną biegunki są najczęściej infekcje wywołane rotawirusem. W tym przypadku to lekarz najlepiej poradzi jak zatrzymać biegunkę i jakie postępowanie wdrożyć.

1 thought on “Biegunka – przyczyny, objawy, leczenie

 1. Najczęściej biegunka spowodowana jest zatruciem pokarmowym. Wynika to z tego, że organizm małego dziecka po prostu nie trawi jeszcze części potraw, nawet jak jest już niby wyrośnięte i zaradne. Koniec okresu kształtowania żołądka to okres dojrzewania, więc w sumie do tego czasu lepiej uważać na to co i kiedy się je. Więcej ciekawych informacji na temat zdrowia dzieci znajdziecie tu: http://leczymydzieciaki.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

75 + = 76