Chlamydia Test PCR na chlamydię (chlamydiozę)

Sprawdź, czy nie jesteś nosicielem bakterii Chlamydia trachomatis

Test na chlamydię pozwala na skuteczne wykrycie choroby, ale by go zlecić, trzeba najpierw podejrzewać zakażenie. Niestety w większości przypadków mamy do czynienia z bezobjawowym przebiegiem zakażenia, więc nie zawsze udaje się w miarę szybko interweniować. Jakie zatem badania na pozwalają na wykrycie chlamydii?

Test na chlamydię a jego dostępność

Niestety, ale najskuteczniejszy test na chlamydię do tanich nie należy, ale niektóre z badań są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można je wówczas przeprowadzić z krwi, wymazu pobranego z szyjki macicy, okolic sromu lub ujścia cewki moczowej. Chociaż bez powodu nie warto wykonywać tego typu badań na własny koszt, to w przypadku zaobserwowania u siebie pewnych objawów mogących świadczyć o zakażeniu chlamydią, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

Jeśli chcesz wykonać domowy test PCR na chlamydię, całkowicie prywatnie – skorzystaj z laboratorium e-wenerolog.pl. W cenie przesyłki, otrzymuje kuriera który przywiezie do Ciebie gotowy zestaw do pobrania próbki do badania, następnie po pobraniu próbki, dzwonisz do kuriera, odbiera próbkę i dostarcza do laboratorium w Gdańsku, które następnie przekazuje Tobie wynik. Wszystko dyskretnie i w pełni prywatnie, w przyzwoitych cenach. Polecamy. kliknij tutaj by przeczytać więcej.

Rodzaje testów na chlamydię

banner_210px_chlamydiozaNajpowszechniejszym badaniem jest test z krwi, który bada poziom immunoglobulin IgM i IgG. Jest to refundowane przez NFZ.
Test z hodowli komórek wykazuje maksymalnie 80 procentową skuteczność, czyli może nie wykryć obecności bakterii. Przykładowym powodem może być obumarcie komórek w transporcie. To badanie również jest refundowane przez NFZ.

Z kolei testy polegające na oglądaniu utrwalonego na szkiełku preparatu pod mikroskopem lub w spektrofotometrze mają skuteczność 80 procentową i są refundowane przez NFZ.
W gabinecie ginekologicznym można wykonać testy enzymatyczne, ale ich czułość nie jest duża, a wynik mało miarodajny. Na szczęście jest to także refundowane badanie.
Natomiast badanie molekularne, czyli badanie DNA/PCR/genetyczne, jest najbardziej wiarygodnym badaniem, jeśli chodzi o test na chlamydię. Niestety nie jest to refundowane przez NFZ, a koszt takiego zestawu pobraniowego wraz z testem wynosi około 160 złotych. Chociaż nie jest to jakaś niebywała kwota, to dla niektórych może taki dodatkowy wydatek być problematyczny.

Objawy chlamydii – symptomy mogące świadczyć o chlamydii

Do objawów chlamydiozy w przypadku kobiet należą upławy nasilone po 7-14 dniach po zakażeniu, ból czy pieczenie przy oddawaniu moczu, bóle podbrzusza, krwawienia między miesiączkowe, krwawienia z pochwy, krwawienie po stosunku czy też bóle stawów. U mężczyzn natomiast objawami wskazującymi na zarażanie się chlamydią są: pieczenie w trakcie oddawania moczu, wypływ wydzieliny śluzowej lub śluzowo-ropnej z cewki moczowej, zapalenie cewki moczowej, obrzęk jąder, stan zapalny odbytnicy przy stosunkach analnych oraz bóle stawów.

Jak dochodzi do zarażenia się chlamydiozą?

Sprawcą chlamydiozy jest bakteria Chlamydia trachomatis, a do zakażenia tą nieprzyjemną dolegliwością dochodzi podczas kontaktu seksualnego, również w przypadku stosunku analnego oraz oralnego. Nieleczona chlamydioza może doprowadzić do groźnych powikłań, więc nie można bagatelizować problemów. Objawy mogą wystąpić po 2-5 tygodniach od czasu zakażenia. Jest to więc choroba przenoszona drogą płciową, a do wykrycia jej stosuje się test na chlamydię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 54 = 58