Fakty o łysieniu plackowatym

Lysienie plackowate to choroba, która w wielu przypadkach daje o sobie znać już w młodym wieku, bardzo często jeszcze w dzieciństwie. W początkowych stadiach, choroba objawia się kilkoma niewielkimi ogniskami zapalnymi. W przeważającej większości wypadków, skóra na obszarze ognisk zapalnych nie ulega zbliznowaceniu. Niekiedy chorobie mogą towarzyszyć niewielkie zmiany rumieniowe, a także świąt oraz tkliwość(nadwrażliwość) skóry głowy. Jednym z bardziej charakterystycznych objawów, jakie daje łysienie plackowate, jest pojawianie się tak zwanych włosów wykrzyknikowych, czyli krótkich, ułamanych włosów, wyrastających na obrzeżach ognisk zapalnych choroby.

Diagnostyka i leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate jest chorobą, którą trudno jest pomylić z innym schorzeniem i której trudno jest nie zauważyć. Wskazuje na to już sama nazwa tej jednostki chorobowej. Na głowie pojawiają się charakterystyczne ogniska zapalne, które z czasem zaczynają przypominać właśnie „placki“. W przypadku zaobserwowania(u siebie lub o swoje dziecka) objawów, które wskazują na rozwijające się łysienie plackowate, należy udać się do lekarza Trychologa. Trychologia to stosunkowo młoda gałąź medycyny, która wykształciła się na bazie dermatologii.

Więcej o łysieniu plackowatym w internecie na stronie: http://drtrycholog.pl/lysienie-plackowate/

Leczenie łysienia plackowatego bardzo często jest długie oraz skomplikowane, ponieważ choroba ta przejawia silną tendencję do nawrotów. Jednak umiejętnie opracowana terapia przebiegającą pod kontrolą doświadczonego specjalisty może zakończyć się pełnym sukcesem. Standardowymi metodami w leczeniu łysienia plackowatego są krioterapia, naświetlanie promieniami UVA oraz UVB, a także doogniskoweg podawanie kortykosteroidów. W leczeniu tej choroby stosuje się również preparaty o działaniu immunopresyjnym.

Etiologia łysienia plackowatego

Do tej pory nie udało się roztrzygnąć, jakie są przyczyny stanu chorobowego, który znamy jako łysienie plackowate. Według niektórych hipotez jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, a utrata włosów w trakcie jej przebiegu jest rezutatem rozpoznania ich przez organizm jako „wrogich“ elementów. Za tą hipotezą może przemawiać fakt, że łysienie plackowate często współwystępuje z innymi chorobami o podłożu immunologicznym jak np. nadczynność tarczycy. Niektórzy lekarze podkreślają jednak genetyczny aspekt choroby: w istocie, w przypadku od 30 do 60% osób dotkniętych łysieniem plackowatym można stwierdzić dziedziczenie rodzinne tej jednostki chorobowej. Trzecią z najbardziej wpływowych hipotez na temat etiologii tego schorzenia jest koncepcja, wedle której łysienie plackowate należy do kategorii chorób psychodermatologicznych. W takim przypadku, przyczyną występowania tej choroby byłyby długo trwający stres lub gwałtowne wstrząsy psychiczne. Wielu naukowców uważa jednak, że żadne z powyższych wyjaśnie nie wyczerpuje całej prawdy jeśli chodzi o możliwe przyczyny łysienia plackowatego, a mówiąc inaczej, że każde z nich może zawierać jakąś dozę racjii.


Fatal error: Uncaught ArgumentCountError: Too few arguments to function _nx(), 2 passed in /home/iluste3/domains/magazynnazdrowie.pl/public_html/wp-content/themes/penguin/comments.php on line 28 and at least 4 expected in /home/iluste3/domains/magazynnazdrowie.pl/public_html/wp-includes/l10n.php:456 Stack trace: #0 /home/iluste3/domains/magazynnazdrowie.pl/public_html/wp-content/themes/penguin/comments.php(28): _nx('Komentarze', 'penguin') #1 /home/iluste3/domains/magazynnazdrowie.pl/public_html/wp-includes/comment-template.php(1508): require('/home/iluste3/d...') #2 /home/iluste3/domains/magazynnazdrowie.pl/public_html/wp-content/themes/penguin/single.php(23): comments_template() #3 /home/iluste3/domains/magazynnazdrowie.pl/public_html/wp-includes/template-loader.php(98): include('/home/iluste3/d...') #4 /home/iluste3/domains/magazynnazdrowie.pl/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/iluste3/d...') #5 /home/iluste3/domains/magazynnazdrowie.pl/public_html/index.php(22): require('/home/iluste3/d...') #6 {m in /home/iluste3/domains/magazynnazdrowie.pl/public_html/wp-includes/l10n.php on line 456