Test HPV – Zapobieganie zarażeniu wirusem HPV

Wirus HPV jest powszechnie występującym wirusem, który przede wszystkim odpowiedzialny jest za powstanie raka szyjki macicy w organizmie kobiety. Jego wykrycie często jest bardzo utrudnione, ponieważ większość infekcji przebiega bezobjawowo. Pomocny w tym jest genetyczny test HPV, który powinni co pewien czas przeprowadzać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy zapobiec zarażeniu wirusem HPV. Przede wszystkim należy unikać przygodnych kontaktów seksualnych. Wirus HPV w większości przypadków przenoszony jest drogą płciową. Każdy stosunek, nawet oralno-genitalny, może spowodować zarażenie. Zdecydowanie zaleca się odbywanie stosunków płciowych z jednym partnerem, co do którego mamy pewność, że nie jest nosicielem wirusa HPV.

Rak szyjki macicy jest niezwykle ciężki w leczeniu, wiele przypadków kończy się śmiercią. Dlatego warto niwelować ryzyko zachorowania na tą przypadłość poprzez zminimalizowanie ryzyka zainfekowania organizmu wirusem HPV. Kobiety, które przez dłuższy czas nie mają partnera seksualnego, również powinny przeprowadzić badanie. Niektóre odmiany wirusa HPV mogą występować bezobjawowo w organizmie nawet przez dziesięć lat.

Warto pamiętać, że niektóre rodzaje wirusa HPV, szczególnie te niskoonkogenne, powodują widoczne objawy. Są to kłykciny kończyste, czyli zmiany brodawkowate w okolicach sfer intymnych. Najczęściej występują w obrębie pachwin, sromu i odbytu. U mężczyzn mogą się pojawić na penisie, mosznie lub nawet w cewce moczowej. Takie zmiany nie przekształcają się w nowotwory, jednak w czasie ich występowania cały czas istnieje ryzyko zarażenia innej osoby. Najczęściej występują po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od odbycia stosunku seksualnego z zakażoną osobą.

W przypadku stwierdzenia takich zmian, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Będzie on w stanie stwierdzić, czy te zmiany w danym przypadku są spowodowane wirusem HPV. Znacznie utrudniona jest sytuacja, gdy zakażenie wirusem przebiega bezobjawowo. W takim wypadku jedynym skutecznym badaniem jest test genetyczny, który umożliwia stwierdzenie obecności wirusa oraz jego rodzaju.

Taki test można wykonać w profesjonalnym gabinecie lekarskim lub na własną rękę. W sieci internetowej można zamówić specjalne zestawy, które umożliwiają wykonanie testu. Pozytywny wynik świadczy o obecności wirusa. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby podjąć działania zmierzające do zatrzymania postępu rozwoju wirusa HPV w organizmie.

Domowy test w kierunku HPV

Warto pamiętać, że w okresie ciąży wirus HPV jest szczególnie niebezpieczny dla płodu. Często determinuje on możliwość donoszenia ciąży w pierwszych etapach je trwania. Ponadto podczas porodu może dojść do zainfekowania dziecka. Nieważny jest tu sposób jego przeprowadzenia. Podczas klasycznego porodu dziecko może zarazić się podczas przechodzenia przez drogi rodne. Rozwiązaniem nie jest również cesarskie cięcie, ponieważ stwierdzono przypadki przeniesienia wirusa HPV także przy takiej ewentualności.

1 thought on “Test HPV – Zapobieganie zarażeniu wirusem HPV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 1 =